Team BlueWater Game Online Tutorial's
Bine ati venit la Team-BlueWater!!Tutorial's 4 all Games!

Join the forum, it's quick and easy

Team BlueWater Game Online Tutorial's
Bine ati venit la Team-BlueWater!!Tutorial's 4 all Games!
Team BlueWater Game Online Tutorial's
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tutorial Config!Bind-uri Alias-uri

Go down

Tutorial Config!Bind-uri Alias-uri  Empty Tutorial Config!Bind-uri Alias-uri

Post  Karma Fri Feb 03, 2012 1:05 am

Deoarece am fost intrebat de f multe ori la half-life ce sunt acelea binduri si alte chestii, m-am hotarat sa fac accest thread pt a incerca explicarea celor care sunt noi la jocurile de shooting gen Conuter Strike,Half-Life,etc;
sau celor care au auzit de config-uri,bind-uri si nu stiu ce sunt!

O sa incep cu fisierele care stocheaza aceste comenzi!
Configurile sunt niste fisiere ce pot contine comenzi de consola ale jocului, pe care jucatorul le trece pt a seta jocul in functie de preferintele fiecaruia(ex. sensitivity 3-care seteaza sensibilitatea mouselui).Acest fisier va trebui sa fie cu extensia "cfg"(ex gheorghe.cfg), se poate crea un astfel de fisier cu notepad!Pt a avea acces la fisier,dupa salvarea acestuia,fisierul trebuie sa existe in folderul modului pe care il jucati (ex.valve-pt Half-Life, cstrike-pt Counter Strike,etc) si se executa din consola jocului prin comanda de "exec"(ex. exec gheorghe.cfg).
gheorghe.cfg
Code:
name Gheorghe
sensitivity 3
gl_spriteblend 0
cl_forwardspeed 400
cl_backspeed 400
cl_sidespeed 400
echo Config-ul a fost incarcat cu succes!
Pe langa comenzile uzuale care seteaza jocul dupa preferintele jucatorului mai sunt si alte comenzi ce pot ajuta jucatorul in cresterea skillui si de a deveni un jucator mai bun!

Unii dintre jucatori au auzit de 'bind-uri' si 'aliasuri'-o sa le explic pe rand!

Bind-urile sunt comenzi de consola ce pot atribui unui buton de pe tastatura sau mouse o functie dorita de jucator. Comanda generala de bind are aceasta forma bind "<buton>" "<functie>" in care <buton.ul> este cel pe care il doriti iar <functia> este o functie pe care jucatorul doreste ca acel buton sa o execute!
O sa va dau un exemplu simplu ca sa intelegeti!
bind "q" "weapon_crossbow" -la apasarea tastei 'q' va va aparea harpaleta in cazul in care ati ridicat aceasta arma! Un astfel de bind este foarte folosit deoarece este mai rapid si mai usor de a accesa o arma de pe un singur buton decat sa navigam in submeniu si sa apsam de 3 ori o tasta pt a accesa aceiasi arma!
Deasemenea si bindurile pot fi trecute in fisierele tip config de care v-am scris mai sus!

Alias-ul este o alta comanda foarte folosita in aceste jocuri!Aceasta poate efectua un set de comenzi instructiuni deasemenea alese de jucator!
Aceste aliasuri sunt la randul lor de 2 feluri:aliasuri pe care eu le.am numit singulare
si aliasuri pe care le.am numit duble!

Aliasurile singulare in care este folosit daor o singura data pt a efectua un set de instructiuni si are forma aceasta: alias "<nume_alias>" "set de comenzi"
Setul de comenzi dintr.un alias de despart prin semnul ';'!
Ex. alias "tinta" "gl_spritebled 0;echo Spritebled activat"
la executarea comenzii 'tinta' in consola acest alias va executa cele 2 comenzi si anume gl_spritebled 0-care ingroasa tinta si o facem ai vizibila si acel echo tipareste mesajul "Spritebled activat" in consola.
Aliasurile pot fi asociate cu comanda bind
ex alias "tinta" "gl_spritebled 0;echo Spritebled activat"
bind "z" "tinta"
De asemenea si aceste aliasuri pot fi trecute in config!

Aliasurile duble sunt aliasuri care se folosesc inpreuna cu comanda 'bind' deoarece aceste aliasuri indeplinesc anumite functii cand butonul este apasat si alte functii cand butonul este eliberat, si are urmatoarea forma

alias "+<nume_alias>" "<set de comenzi>"
alias "-<nume_alias>" "<set de comenzi>"
Se observa ca intotdeauna trebuiesc sa fie doua aliasuri care contin la nume semnele '+' -pt cazul in care butonul este apasat si '-' pt cazul in care butonul este eliberat!
Ex.
alias "+tinta" "gl_spriteblend 0;echo Spiteblend activat"
alias "-tinta" "gl_spritebled 1;echo Spritebled deactivat"
bind "p" "+tinta"
Cand se apasa tasta 'p' se va executa primul set de instructiuni('+'), iar cand butonul este eliberat se va executa al 2-lea set de instructiuni('-') si va ramana in aceasta stare pana se va apasa butonul iarasi!

Se observa ca bind.ul se pune numai pe alias.ul cu semnul '+',aliasul cu semnul '-' va fi cautat automat!
Si aceste aliauri se pot pune in fisere tip config!

Daca adunam toate aceste comeni descrise ar iesi urmatorul config
Code:
name Gheorghe
sensitivity 3
gl_spriteblend 0
cl_forwardspeed 400
cl_backspeed 400
cl_sidespeed 400

alias "tinta" "gl_spritebled 0;echo Spritebled activat"
bind "q" "weapon_crossbow"
bind "z" "tinta"

alias "+tinta" "gl_spriteblend 0;echo Spiteblend activat"
alias "-tinta" "gl_spritebled 1;echo Spritebled deactivat"
bind "p" "+tinta"
echo Config-ul a fost incarcat cu succes!
De aici va lasa sa va jucati cu aceste comenzi si sa descoperiti utilitatea acesotra!
Sper sa fie de ajutor!
---------------------------------------------
Sursa:Cunostinte proprii!
PS:Daca am gresit ceva va rog sa postati!

Intrebari despre binduri? Postati aici! Raspund cat de repede pot!
Karma
Karma
Admin
Admin

Mesaje : 1092
Data de inscriere : 2011-04-22
Varsta : 33
Localizare : Craiova

https://team-bluewater.forumotion.com

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum